Mamy pełnią kluczową rolę w kształtowaniu postrzegania swoich córek, szczególnie jeśli chodzi o ich wygląd. Według dr Renee Engeln, autorki książki „Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety”, jeśli matka skupia się na swoich niedoskonałościach i często wyraża swoje niezadowolenie z własnego ciała, to z dużym prawdopodobieństwem jej córka przejmie te same kompleksy i lęki.

Pierwszą, najważniejszą placówką edukacyjną każdego dziecka jest rodzina. To w niej uczy się przekonań i wartości. Obserwuje dorosłych i powiela ich zachowania: to jak mówimy, jak chodzimy, jak rozwiązujemy konflikty, jak okazujemy miłość, a także, co i jak mówimy o sobie. Ta nauka przez obserwację nie omija przekonań na temat ciała, wyglądu i urody.

Wielki wpływ

Wiele badań potwierdza kluczowy wpływ, jaki postawa matek w stosunku do swojego ciała ma na to, co o swoich ciałach myślą córki. Badanie z 2016 roku przeprowadzone na uniwersytetach Penn State i Washington wykazało, że dziewczynki odchudzających się mam częściej przechodzą nie diety jeszcze przed skończeniem 11. roku życia (niezależnie od ich wagi). (1) Jedno z badań przeprowadzonych w pracownii dr Engeln wykazało, że jeżeli córki uważały, że ich mamy są niezadowolone ze swoich ciał, to same stawały się bardziej podatne na niezadowolenie. Także samouprzedmiotowienie jest postawą przekazywaną z pokolenia na pokolenia. (2)

Jeżeli matka zawsze narzeka na swoje ciało, korzysta albo planuje diety czy operacje plastyczne, to jej córka może wykształcić w sobie przekonanie, że bycie kobietą polega na ciągłym monitorowaniu siebie, poszukiwaniu swoich „mankamentów”, aby następnie je zmieniać.

Oprócz odnoszenie się do siebie dla dziewczynek bardzo ważne jest, co mamy mówią o innych kobietach i jak wchodzą z nimi w interakcje. Jak pisze dr Engeln: „Często atakujemy inne kobiety, aby poprawić sobie samopoczucie. Niezliczone artykuły w czasopismach, programy telewizyjne i fora internetowe są poświęcone ocenie kobiecego wyglądu: na kim najlepiej wyglądają ubrania, kto powinien schudnąć albo przybrać na wadze, kto ma cellulit i co powinny nosić – a czego nie – kobiety w różnym wieku i o różnej sylwetce. Osiągniemy więcej, jeśli będziemy postrzegać siebie nawzajem jako koleżanki z tej samej drużyny, nie współzawodniczki w konkursie piękności”.

Twój ciałopozytywny workbook
Twój ciałopozytywny workbook

Czemu to takie ważne?

Pozytywny obraz ciała jest ważą składową zdrowia psychicznego i fizycznego. Kobiety, które mają pozytywny stosunek do swojego ciała, są bardziej skłonne do podejmowania zdrowych wyborów, takich jak aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie.

Z drugiej strony, kobiety, które mają negatywne postrzeganie swojego ciała, są bardziej narażone na zaburzenia odżywiania, depresję i inne problemy emocjonalne. Ponadto, negatywne postrzeganie swojego ciała może prowadzić do unikania aktywności fizycznej, nadmiarowego ćwiczenia czy podejmowania ryzykowanych zachowań w celu zamiany swojego wyglądu.

Co może pomóc?

Mamy mają ogromną moc budowania pozytywnych przekazów. Badanie przeprowadzane na Uniwersytecie Stanu Arizona wskazuje, że dziewczynki komentarze dotyczące swojego ciała dostosowują do tych, jakie słyszą od mam. To znaczy, że jeśli mama wytyka sobie niedoskonałości, to córka robi to samo. Natomiast jeżeli skupi się na pozytywach, to jej córka swój komentarz dostosuje do jej. (3)



Więcej podpowiedzi, znajdziesz w poniższych tekstach:

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

(1) Coffman, D. L., Balantekin, K. N., & Savage, J. S. (2016). Using Propensity Score Methods To Assess Causal Effects of Mothers’ Dieting Behavior on Daughters’ Early Dieting Behavior. Childhood obesity (Print)12(5), 334–340. https://doi.org/10.1089/chi.2015.0249

(2) Slater, A., & Tiggemann, M. (2016). The influence of maternal self-objectification, materialism and parenting style on potentially sexualized ‘grown up’ behaviours and appearance concerns in 5-8year old girls. Eating behaviors22, 113–118. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2016.05.002

(3) Gil-Llario, M. D., Muñoz, V., Ceccato, R., Ballester, R., & Giménez, C. (2019). Relationship between mothers’ thoughts and behaviors and their daughters’ development of the body image. Revista de Psicología Clínica con Niños y Adolescentes, 6(2), 30–35.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *