1. Przypomnij sobie

Pamiętasz jak to było, kiedy to Ty dorastałaś_eś? Co sprawiało Ci problem, co zakłopotanie, a co wprawiało w ekscytację? Co wiedziałaś_eś wtedy o dojrzewaniu dziewczynek? Jakich informacji Ci szczególnie brakowało? Doświadczenie Twojej córki jest niepowtarzalne. Ale przypominając sobie siebie z czasu dojrzewania może Ci być łatwiej postawić się na jej miejscu i wyczulić na tematy dla niej kłopotliwe. Z resztą możesz się z nią nimi podzielić.

Jak wspierać córkę w czasie dojrzewania
Photo by Andrea Riondino on Unsplash

Jeżeli przy okazji tego ćwiczenia poczujesz wyraźnie, że czegoś w czasie dorastania Ci zabrakło – daj to sobie! To może być wiedza, ale także czułość i wsparcie.

Swoje przemyślenia zapisz na kartce papieru czy w dzienniku – tak może Ci być łatwiej uporządkować myśli.

2. Nie bój się pytań

Nie musisz znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Ważniejsze od nich są otwartość i szczerość. Jeżeli Twoja córka zauważy, że w rekacji na jakiś temat wycofujesz się i odsuwasz – już więcej się do Ciebie nie zwróci. Kiedy nie wiesz, co odpowiedzieć możesz powiedzieć: „To bardzo ciekawe, ale nie mam pojęcia. Poczytam trochę na ten temat i porozmawiamy znowu wieczorem.” Jeżeli jakieś pytanie Cię zszokuje, ale wywoła skrępowanie czy wstyd… policz do 10 i weź głęboki oddech. Potem powiedz spokojnie, że potrzebujesz chwili, żeby się nad tym zastanowić. Daj sobie czas i sprawdź, co Cię zatrzymało. Możesz też użyć metody mamy Michelle Obamy:

„Po prostu powtórz pytanie. Czasami dzieci same nas naprowadzają, jak na nie odpowiedzieć.”

3. Oswajaj miesiączkę

Sprawdź jak Ty się czujesz z miesiączką. Niezależnie od tego czy jesteś mężczyzną czy kobietą: zbadaj swoje przekonania i wiedzę na temat okresu. Czy w jakiś sposób Cię zawstydza albo krępuje? A może masz na jego temat inne negatywne skojarzenia? Najpierw je sobie uświadom. Potem będziesz mogła_mógł je zmieniać. Nie miej w związku z nimi poczucia winy: miesiączkę od wieków otaczają tabu, milczenie i stereotypy.

Jeśli jesteś kobietą – nie ukrywaj swojej miesiączki przed córką.

Wasza codzienność jest najlepszą okazją do rozpoczynania rozmów i nauki, np. tego jak zakłada się podpaski.

Może Cię to zdziwi, ale wiele dziewczynek ma z tym problem. Po prostu nikt im tego nie wytłumaczył.

Jeśli szukasz miesiączkowych inspiracji sprawdź moonkowe media społecznościowe i profil Pani Miesiączka.

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

4. Edukuj się

Czytaj i oglądaj, poszerzaj horyzonty na temat dorastania i edukacji seksualnej. Rzetelna wiedza jest Twoją siłą, którą możesz przekazać córce. Staraj się także zwrócić uwagę na tematy związane z budowaniem zdrowego obrazu ciała i presji „kanonu piękna”, która coraz wcześniej zaczyna oddziaływać na dziewczynki. Naucz się dokładnych nazw poszczególnych części narządów płciowych. Używanie ogólnych sformułowań takich jak „tam na dole” buduje niepotrzebne skrępowanie i może w przyszłości utrudnić komunikację np. z z pracownikami ochrony zdrowia.

Dobre źródła wiedzy (i świeżego spojrzenia) znajdziesz w tym artykule na blogu.

5. Bądź

Dziewczynka zmieniająca się w nastolatkę wciąż bardzo potrzebuje swoich rodziców. Wysłuchanie jej, Twoja obecność, ciekawość to postawy, które teraz będą tak samo ważne, jak wcześniej. Nie zrażaj się tym, jeśli Twoja córka zacznie się chować się za murem milczenia i oddalać. Bądź dla niej i okazuj zainteresowanie nią i jej światem.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów