Nocne polucje to pojawiająca się podczas snu ejakulacja, czyli wytrysk nasienia z penisa. To naturalny i zdrowy proces rozpoczynający się w okresie dojrzewania, kiedy organizm zaczyna produkować więcej hormonów płciowych – przede wszystkim testosteronu.

Co to są nocne polucje?

To właśnie testosteron jest odpowiedzialny za rozpoczęcie produkcji nasienia. Pierwsze nocne polucje są sygnałem, że w jądrach ruszyła produkcja plemników, a więc organizm stał się płodny.

Nocnym polucjom mogą towarzyszyć sny erotyczne oraz orgazm, ale nie muszą.

Warto pamiętać, że i sny i doświadczenie rozładowania seksualnego w czasie snu jest doświadczeniem, które jest uniwersalne dla ludzi niezależni od płci czy tożsamości płciowej.

Kiedy zaczynają się pojawiać nocne polucje?

Najczęściej w okolicach 13. – 14. roku życia, ale mogą pojawić się wcześniej lub później, ale nie wszyscy ich doświadczają.

Czy nocne polucje mijają?

Najczęściej wraz z wiekiem i podejmowaniem różnych aktywności seksualnej (masturbacja, seks partnerski) ich ilość mija. Jednak doświadczają ich też także dorośli, a nocne polucje nie są zarezerwowane tylko dla czasu dojrzewania.

Jak rozmawiać z dzieckiem o nocnych polucjach?

1. Jeśli możesz – postaraj się rozmawiać o nich zanim się pojawią.

Dostosuj język i poziom szczegółowości do Twojego dziecka. Trzymaj się prostych komunikatów, które są neutralne i normalizujące.

Na przykład: „Kiedy zaczniesz dojrzewać, możesz obudzić się z mokrą pościelą, ale nie dlatego, że się zesikałeś. To naturalne i zdrowe, że w czasie dojrzewania twoje jądra zaczynają produkować plemniki. W nocy, podczas snu, twoje ciało może „wyrzucać” nadmiar plemników (nazywamy to wytryskiem) poprzez ujście cewki moczowej, czyli tę dziurkę na czubku penisa, która też służy ci do sikania. Takie „mokre sny” są zupełnie normalne, są oznaką zdrowia i oznaczają, że w przyszłości, jeśli będziesz chcieć, będziesz mógł_a mieć dzieci”.


Inspiracji do rozmów szukaj w książkach o dojrzewaniu dla dzieci, np. w „Twoim ciałopozytywnym dojrzewaniu”, które specjalnie są pisane prostym, przystępnym i zrozumiałym językiem.

Banner Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców
Banner Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców Mobi

2. Jeśli już się pojawiły: uspokajaj i normalizuj.

Czasami nocne polucje mogą być powodem do wstydu czy niepokoju. Najważniejsze to uspokoić i zapewnić, że to zupełnie normalny z zdrowy element dojrzewania.

Jeżeli wcześniej nie mieliście takiej okazji – postaraj się porozmawiać o tym, że nasienie jest jednym z dwóch niezbędnych elementów potrzebnych do zapłodnienia, ciąży i koniec końców – powstania nowego człowieka.

3. Ustalcie technikalia.

Ustalcie, co robić z mokrą piżamą i pościelą (np. włożyć ją do kosza na pranie albo do pralki; czasami wymiany będzie wymagała tylko piżama, a pościel wystarczy przetrzeć chusteczką higieniczną). Te też dobry moment (jeśli wcześniej nie mieliście do tego okazji) na nauczenie się zdejmowania i zakładania pościeli.

Zapasową zmianę pościeli i piżamę możecie umieścić w pokoju dziecka, żeby była łatwo dostępna, w razie potrzeby.

Obok łóżka warto zawsze postwić opakowanie chusteczek higienicznych, którymi np. można oczyścić penisa.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Comments (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *