TikTok jest jedną z najpopularniejszych obecnie aplikacji wideo, szczególnie wśród młodszych użytkowników. Choć oferuje mnóstwo zabawy i kreatywnych możliwości, to wiele wskazuje na to, że dla młodego, rozwijającego się mózgu nie jest najbardziej sprzyjającym środowiskiem.

W Polsce konto na TikToku mogą zakładać już 13-latki (chociaż mają je już dużo młodsze dzieci). Ale warto pamiętać, że 13 lat jest tylko minimalnym wymogiem. To Ty, jako rodzic najlepiej możesz ocenić, kiedy Twoje dziecko jest gotowe na korzystanie z aplikacji.

Biorąc pod uwagę dane, którym się przyglądamy w kontekście rozwoju mózgu to rekomendujemy podchodzenie do tej apki (ale też mediów społecznościowych) z dużym namysłem. (O mózgu w ogóle poczytasz też w „Twoim ciałopozytywnym workbooku”)

Jeżeli jednak wspólnie podejmiecie decyzję na założenie konta na TikToku poniżej znajdziesz garść rad, które, mamy nadzieję, pomogą Ci odnaleźć się w świecie tej aplikacji.

Twój ciałopozytywny workbook
Twój ciałopozytywny workbook

1. Najpierw zainstaluj TikTok na swoim telefonie

Zacznij od doświadczenia na własnej skórze, jak działa ta aplikacja. Na próbę proponujemy Ci założenie konta z datą urodzenia, która będzie wskazywała na 13. lat – dzięki temu zobaczysz, jakie treści algorytm TikToka kieruje do tej grupy wiekowej.

Nasze, na razie mini eksperymenty w tym temacie, na razie wywołują mieszane uczucia. Jeśli zechcesz podzielić się swoimi odkryciami, napisz do nas na naszych mediach społecznościowych, albo na hello@moonka.pl.

Znajomość tego, jak działa TikTok i jakie można znaleźć na nim treści może Ci pomóc w zrozumieniu świata, do którego wkroczy Twoje dziecko.

Zdjęcie: Gaelle Marcel / Unsplash

2. Poznaj opcję kontroli rodzicielskiej

TikTok posiada opcję kontroli rodzicielskiej, która pozwala na monitorowanie treści, z którymi dziecko ma kontakt w aplikacji. Umożliwia też kontrolę nad spędzanym w niej czasem, może wymuszać robienie przerw (np. co 10 min), pozwala zarządzać kontaktami oraz filtrować tematykę filmików, które będą się wyświetlać.

To ważne, aby wspólnie z dzieckiem podjąć decyzję o używaniu kontroli rodzicielskiej, objaśnić wprowadzane zasady i wyjaśnić z czego wynikają.

Więcej na temat kontroli rodzicielskiej przeczytasz w materiałach na stronie internetmatters.org

3. Włącz ustawienia prywatności

TikTok umożliwia korzystanie z kont prywatnych, dzięki czemu treści zamieszczone przez dziecko nie są dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji. W tym momencie konta 13 latków domyślnie są prywatne. Zaleca się korzystanie z tej opcji i ustawienie profilu dziecka jako prywatnego. Upewnij się, że dziecko wie, jak wybrać ustawienia prywatności i jak kontrolować widoczność swoich filmów.

Banner Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców
Banner Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców Mobi

4. Ustalcie limit czasowy

Jeśli używacie kontroli rodzicielskiej, to limit ustalicie korzystając z tej funkcjonalności. Jeśli nie, umówcie się i uzgodnijcie jaką ilość czasu dziecko może przeznaczyć na korzystanie z TikToka.

Niezależnie od kontroli rodzicielskiej sam TikTok umożliwia ustawienie limitu czasu. Są też dostępne aplikacje, które można pobrać na telefon i ustawić, aby kontrolowały dostęp do m.in. TikToka.

Możecie ustawiać też zwykły czasomierz czy kuchenny timer. Cokolwiek, co będzie dla Was działało.

Biorąc pod uwagę ograniczenia samego TikToka, które wprowadził w swojej chińskiej wersji apki dzieci do 14 roku życia powinny w niej spędzać nie więcej niż 40 min i korzystać z niej tylko w ciągu dnia.

joseph-sharp-M7Hue71eqTk-unsplash
Zdjęcie: Joseph Sharp / Unsplash

5. Oglądajcie razem i rozmawiajcie

Staraj się być częścią TikTokowego świata – bądź ciekawa, co Twoje dziecko ogląda, proponuj wspólne „mini-seanse”. Jeśli dziecko potrzebuje korzystać z TikToka w pojedynkę staraj się rozmawiać o tym, co ogląda, co jest dla niego interesujące i co myśli o tym, co widzi. To ważne, że rozmawiać też o tym, jak rówieśnicy dziecka, kolegi i koleżanki, korzystają z aplikacji. Do czego ją wykorzystują i co Twoje dziecko o tym myśli. Staraj się, tam gdzie możesz i gdzie jest na to miejsce, prowokować zdrową wątpliwość i krytyczne podejście.

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

6. Rozmawiajcie o hejcie, przemocy, fejk newsach i obrazie ciała

TikTok to niestety nie tylko słodkie układy taneczne. To też miejsc, gdzie powstają niebezpieczne trendy, szerzą się fejki, a algorytm bardzo szybko podsuwa tematy związane z kulturą diety i kontrolowaniem odżywania. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie rozmawiać wszystkich tych tematach. Nie tylko w kontekście TikToka, ale w ogóle współczesnego życia.

To ważne, żebyście umówili się, że jeśli dziecko zobaczy coś, co je zaniepokoi, przestraszy, ale także zawstydzi – że przyjdzie z tym do Ciebie.

Pokaż też dziecku, jak zgłaszać nieodpowiednie treści oraz jak blokować niechciane konta i użytkowników.

7. Zwracajcie uwagę na emocje i nawyki

Zachęcaj do obserwacji emocji: jak Twoje dziecko czuje się po korzystaniu z aplikacji? A może sięga po nią w momentach stresu czy emocjonalnego przytłoczenia? Jeśli tak, pomóż mu regulować emocje inaczej, niż za pomocą technologii. Wartościowe treści o regulacji emocji przeczytasz na blogu natuli.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów