Dojrzewanie nie czeka i nie robi sobie przerwy na wakacje. Dlatego jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji porozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu – zrób to przed wakacjami, zanim pojedzie się na obóz, wczasy, czy do letniej szkoły. Żeby miesiączka, ani nocne polucje nie były zaskoczeniem, stresem czy przyczynkiem do zastawiania się „czy w wszystko ze mną ok?”. Bo wcale nie muszą być!

Im wcześniej zaczniecie rozmawiać, tym lepiej. Tak naprawdę o dojrzewaniu i seksualności najlepiej mówić, wykorzystując naturalną ciekawość dziecka. Dzięki niej można rozmawiać od najmłodszych lat. Chociaż nasze postawy odnośnie seksualności komunikujemy dzieciom od urodzenia. Bo gesty, miny, spięcie czy rozluźnienie czasami mówią więcej niż tysiąc słów.

W rozmowie najważniejsze to pozostawać otwartym, szczerym i dozować informacje adekwatnie do wieku – to znaczy nie komplikować. Jeśli Twoje dziecko nie zadaje pytań – nie zakładaj, że wszystko już wie. Wyjdź mu naprzeciw.

Niezależenie od tego, czy rozmawiacie ze sobą otwarcie czy nie – przed wyjazdem na wakacje powtórzyć najważniejsze informacje, aby przygotować dziecko, które już zaczyna dojrzewać (8-12 lat) na to, co może je spotkać.

1. Jeśli opowiadanie o dojrzewaniu i seksualności Cię krępuje – zacznij od siebie

Giulia Bertelli / Unsplash

Zacznij od zrozumienia i czułości dla siebie. To OK, jeśli czujesz się skrępowana/y. Najprawdopodniej nikt z Tobą nie rozmawiał o dojrzewaniu. Nic dziwnego, że Tobie jest teraz trudno. Żeby sobie pomóc, możesz najpierw sam/sama przeczytać książki o dojrzewaniu dedykowane grupie wiekowej Twojego dziecka. Dla dzieci w wieku 8-12 sięgnij po serię „Twoje ciałopozytwyne dojrzewanie”.

Czytanie o dojrzewaniu pomoże Ci oswoić język i usystematyzować wiedzę. Możesz czytać fragmenty książki na głos, żeby poćwiczyć się w wypowiadaniu takich słów jak „miesiączka”, „nocne polucje” czy „erekcja”. Uszanuj swój wstyd, jest z Tobą nie bez powodu, ale staraj się też aktywnie działać, aby go rozpuścić.

Te teksty mogą Ci się przydać:

2. Zadbaj o życzliwą, otwartą i neutralną postawę

Jonathan Borba / Unsplash

Jeśli mówienie o miesiączce czy polucjach wprost wciąż jest dla Ciebie krępujące – wyobraź sobie, że mówisz o jedzeniu. Albo czymś innym, co jest dla ciebie naturalne i codzienne, ale też przyjemne. To ważne, aby swoimi słowami i postawą ciała przekazywać że to, o czym mówimy jest w pełni naturalne, normalne i w gruncie rzeczy – zwykłe w swojej niezwykłości.

3. Ułóż sobie, co i dlaczego chcesz przekazać

Med Bad Chemmaoui / Unsplash

W wypadku dzieci 8-12 lat przed wyjazdem wakacyjnym, jedynymi z najważniejszych tematów będą pierwsza miesiączka (menarche) i nocne polucje. Pierwsza miesiączka pojawia się między 9. a 15. rokiem życia, a nocne polucje między 11. a 18.. I jedno i drugie wydarzenie, bez wcześniejszego przygotowania, może być powodem do niepotrzebnego stresu. Zwłaszcza, gdy jest się poza domem.


To ważne, żeby nie opisywać tylko suchych faktów, ale też odnieść się do swoich doświadczeń. Możesz opowiedzieć, jakie było Twoje doświadczenie pierwszej miesiączki lub nocnych polucji. Opowiedz o swoich uczuciach z tamtego momentu.

Miesiączka

Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji – wyjaśnij czym jest miesiączka, dlaczego się pojawia i jak wygląda. Więcej informacji znajdziesz w tekście Jak przygotować dziecko na miesiączkę. Pokaż, jak zakłada się podpaski i opowiedz jak często należy je zmieniać oraz gdzie wyrzucać. Zapakuj zapas do wakacyjnego plecaka. Możesz dorzucić do nich napisaną przez Ciebie ściągawkę z przypomnieniem.

Polucje

Wyjaśnij, że w czasu dojrzewania w trakcie snu niektórzy chłopcy doświadczają wytrysku nasienia. To dlatego, że ich ciała przygotowują się odbierania przyjemności seksualnej – i reagują tak, kiedy śni im się coś podniecającego. To dlatego mogą się budzić z mokrymi spodniami od piżamy i pościelą. Ale takie noce wytryski to zupełnie normalna rzecz – mokrą piżamę i pościel wystarczy wrzucić do prania. Warto też zaplanować plan działa na obozie czy innym wyjeździe (np. ustalić, kogo można poprosić o zmianę pościeli).

4. Znajdź odpowiedni moment

Annie Spratt / Unsplash

Postaraj się wygospodarować chwilę, kiedy nie przeszkadzają Wam codziennie obowiązki i krzątanina. Wykorzystuj też codzienne okazje – być może „moment” sam do Was przyjedzie przy okazji oglądanej wspólnie reklamy, filmu czy słuchanego podcastu w trakcie gotowania. Zadbaj o to, żebyście mieli zapas czasu i nie rozmawiali na 5 minut przed wyjściem.

5. Zwracaj uwagę na reakcje dziecka

Johnny Mcclung / Unsplash

Nic na siłę. Jeżeli gołym okiem widzisz, że Twoje dziecko nie chce teraz rozmawiać – odpuść. Powiedz: „Widzę, że nie chcesz teraz rozmawiać. To jest dla mnie OK. Pamiętaj, że jestem dla Ciebie i zawsze możesz mnie o wszystko zapytać, dobrze?” Pomimo tego, nie kończ prób. Wykorzystuj pojawiające się okazje do tego, żeby pokazywać swoją otwartość i gotowość.

6. Wykorzystaj karty z gry moonka: Dorastanie

zestaw05-sklep

moonka: Dorastanie to rodzinna karcianka, która powstała właśnie po to, aby dać nam, dorosłym pretekst do rozmawiania o dojrzewaniu. Zwłaszcza wtedy, gdy brakuje nam słów. Bawiąc się możecie zacząć temat miesiączki, rosnących piersi czy erekcji. Atmosfera gry pomaga rozładować skrępowanie i dużo się pośmiać.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów