Dziewczynki i sport to temat, o którym wciąż mówi się za mało. Chociaż na początku edukacji dziewczęta i chłopcy czerpią taką samą przyjemność z zajęć WF, to na kolejnych etapach nauki dysproporcja pomiędzy płciami zaczyna rosnąć.

Zwłaszcza w okresie dojrzewania, coraz więcej dziewczynek rezygnuje z aktywności fizycznej. Głównym powodem są zmiany zachodzące w ciele i strach przed osądem wśród rówieśników. To mit, że dziewczęta porzucają sport tylko dlatego, że zmieniają się ich zainteresowania.

Jak wynika z raportu Women in Sports, Reframing Sport for Teenage Girls: Tackling Teenage Disengagement:

50% badanych dziewczynek powiedziało, że nie lubi być
obserwowana w czasie ćwiczenia

7 na 10 unika uprawiania sportu podczas miesiączki

61% dziewczyn rezygnuje ze sportu z powodu
braku pewności siebie

47% z powodu presji związanej z nauką

43% ma poczucie zagrożenia z zewnątrz

Dziewczynki wycofują się również ze względu na „nieodpowiedni” wygląd ciała. Część z nich unika także zmęczenia i pocenia się.

Dziewczynki zaznaczały też, że w sport wdarła się rywalizacja, co spowodowało, że przestał być zabawą. Dla wielu dziewcząt ćwiczenia są znacznie przyjemniejsze w gronie przyjaciół i poza szkołą.

W moonce uważamy, że CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ to także przełamywanie negatywnych wzorców dotyczących ruchu i aktywności fizycznej, które w naszej kulturze coraz częściej są połączone z „idealnym wyglądem” – jakby tylko osoby o perfekcyjnych ciałach miały prawo do sportu.  

Dzieci to widzą, szczególnie w mediach społecznościowych, i zaczynają porównywać się z „ideałami”. A przecież ruch nie powinien być czymś zarezerwowanym dla wybranych. Zwłaszcza, że nasze ciała potrzebują go na równi z wodą i pożywieniem, aby żyć długo i zdrowo. 

Jeszcze przed pandemią Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportu i Kultury (ISCA) wyceniło na ponad 2,2 mld euro ekonomiczny koszt braku aktywności fizycznej Polek i Polaków. To kwota, która stanowi 8,4 proc. wydatków na służbę zdrowia. Brak ruchu wiąże się z szeregiem chorób, przyczynia się też do złego stanu zdrowia psychicznego.

Na szczęście im więcej ruchu w młodości, tym trudniej się od niego odzwyczaić w późniejszych latach. Po prostu wchodzi w nawyk! Poniżej mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pomogą Twojej córce i Tobie wprowadzić więcej ruchu i radości do swojego życia. Mamy nadzieję, że na dobre ☺️

Jak wspierać aktywność fizyczną swojej córki?

1. BĄDŹCIE AKTYWNI JAKO RODZINA

Mark Stosberg / Unsplash

Twoja córka od Ciebie i swojej najbliższej rodziny uczy się postaw i zachowań – także podejścia do ruchu. 

2. NIE SAMYM WF-EM CZŁOWIEK ŻYJE

Annie Spratt / Unsplash

Jeżeli Twoja córka kategorycznie odmawia chodzenia na WF (bo np. nie lubi sportów opartych na rywalizacji) postaraj się zapewnić jej inne aktywności: to może być basen, zajęcia taneczne albo jazda na rowerze. Najlepiej w towarzystwie koleżanek.

3. WYKORZYSTUJ TECHNOLOGIE

Georgia de Lotz / Unsplash

Takie gry jak Just Dance czy nawet joga z YouTube mogą być super ruchowym dodatkiem do codzienności. W razie braku inspiracji możesz skorzystać z kanału Yoga with Adreine czy lekcji hip-hopu.

4 . SZUKAJ WSPARCIA

Jeffrey F. Lin / Unsplash

Organizowanie aktywnego czasu dla dziecka, kiedy nie mamy do tego głowy, może być przytłaczające. Dlatego poszukaj innych rodziców, którzy mierzą się z podobnym problemem: możecie robić rotacyjne zajęcia. Albo skrzyknąć się, aby porozmawiać z osobą prowadzącą WF, aby rozważyła wprowadzenie aktywności, które będą bardziej angażujące dla dziewczynek. Warto też interweniować, jeśli WF jest w środku zajęć – dzieci w czasie dojrzewania często czują się niekomfortowo przez resztę dnia, jeśli nie mają jak się odświeżyć (a to raczej szkolny standard). WF w końcowych godzinach zajęć częściowo rozwiązuje ten problem.

5. POKAZUJ JEJ INNE AKTYWNE DZIEWCZYNKI I KOBIETY

Wan San Yip / Unsplash

I ruszają się dla przyjemności, a nie tylko po to, aby kształtować sylwetkę. Wybierzcie się razem na ściankę wspinaczkową. Obejrzyjcie mecz Igi Świątek czy polskich siatkarek.  Z filmów, może zainspiruje Was Podkręć jak Beckham, King Richard: Zwycięska rodzina czy mini serial o tenisistce Naomi OsaceA może historie ekstremalnych rowerzystek? (Są niesamowite!)


Na deser polecamy Ci świetny klip brytyjskiej kampanii promującej aktywność sportową wśród kobiet  ♥️ 


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów