Decyzję o tym czy świętować (a jeśli tak, to jak) pierwszą miesiączkę podejmij razem z córką. Nawet jeśli chcesz jej zrobić niespodziankę i podarować jej coś wyjątkowego, zastanów się najpierw czy to coś, co będzie dla niej ok. A najlepiej po prostu ją zapytaj i sprawdzaj co jakiś czas (w końcu każdy może zmienić zdanie).

Możecie razem upiec ciasto, zamówić ulubione jedzenie czy po prostu pobyć razem. Niektórzy rodzicie dają córkom drobne podarunki: biżuterię czy kwiaty. Wspólnie wybierają się do kina, albo zarządzają dzień wolny od szkoły.

Na co zwrócić uwagę?

  • Wiele dziewczynek czuje się niekomfortowo, kiedy w odpowiedzi na informację o tym, że dostały pierwszą miesiączkę słyszą, że „właśnie stały się kobietami”. Pamiętaj, że miesiączka nie czyni z dziecka kobiety. Taki komunikat dla dziewczynki może być bardzo dezorientujący.
  • Bez zgody córki nie mów innym osobom, że dostała miesiączki. To jej intymna sprawa, którą powierzyła ci w zaufaniu.
  • Jeśli szukasz inspiracji i chcesz przeczytać doświadczenia kobiet i osób menstruujących zajrzyj na profil Pani Miesiączka, na którym są gromadzone różne historie pierwszej menstruacji.
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile
  • Pokaż jej jak zakłada się podpaski, podpowiedz co jaki czas należy je zmieniać. Możesz też jej pokazać inne produkty menstruacyjne, aby mogła je obejrzeć i nauczyć się czym się od siebie różnią. Od jakiegoś czasu w sprzedaży są dostępna majtki menstruacyjne – to dobry pomysł na pierwsze kroki z miesiączką.
  • Jeśli miesiączka jest dla niej bolesna – zadbaj o odpowiednie leki przeciwbólowe i oswojenie strategii radzenia sobie z bólem. Pierwsza menstruacja jest dobrym pretekstem dla pierwszej rutynowej wizyty u ginekologa. Wybierz takiego specjalistę lub specjalistkę, który pracuje z młodymi pacjentkami. W czasie takiej wizyty lekarz ocenia, czy cykl miesiączkowy i rozwój dziewczynki przebiegają prawidłowo. To też okazja do wykonania szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Pobierz naszą Specjalną Stronę Miesiączkową

Strona pochodzi z książki „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów