Ludzie są bardzo różni. Przychodzimy na świat w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, a nasze ciała zmieniają przez całe życie. Jak w kulturze, która gloryfikuje młodość i bardzo określony rodzaj wyglądu uczyć dzieci szacunku dla różnorodności?

Modeluj pozytywną postawę wobec ciała i wyglądu

Dzieci uczą się przez obserwację i zapamiętują raczej nie wykłady, ale emocje i atmosferę. Dlatego staraj się być dobrym przykładem. Pokazuj, że akceptujesz siebie i innych bez względu na wygląd. Staraj się unikać używania negatywnego lub krytycznego języka w odniesieniu do ciała, zarówno wobec siebie, jak i innych.

Cialopozytywnosc W Praktyce 1200 X 300 Px
Twoj Cialopozytywny Workbook Mobi

Rozmawiajcie o tym, co oglądacie i czytacie

Staraj się wybierać książki, filmy i programy telewizyjne, które promują różnorodność ciał i pozytywne wartości. Kiedy oglądacie albo czytacie historię, która negatywnie ocenia wygląd postaci, albo w której np. dobre postaci są ładne, a złe brzydkie – porozmawiajcie o tym! Zapytaj swoje dziecko, co o tym sądzi. Powiedz, co Ty o tym myślisz i dlaczego uważasz, że to nie jest OK. Dzięki temu pomożesz swojemu dziecku rozwijać umiejętność krytycznego myślenia. 

Zdjecia Na Blog Moonka

Edukuj na temat przerabiania zdjęć i filmików

W codziennych sytuacjach, takich jak np. oglądanie filmów czy reklam, zwracaj uwagę, jak media tradycyjne i społecznościowe manipulują wyglądem za pomocą programów graficznych i filtrów. Zastanówcie się razem, jak takie poprawianie obrazów może wpływać na ludzi i ich poczucie własnej wartości. 

Pomagaj rozwijać empatię

Staraj się tłumaczyć dziecku, jakie mogą być konsekwencje negatywnych komentarzy i zachowań wobec innych. Zachęcaj je do empatii i wsparcia dla osób, które mogą doświadczać dyskryminacji z powodu swojego wyglądu. Swoim zachowaniem pokazuj, że wartość człowieka nie jest uzależniona od jego wyglądu.  


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *