Obraz ciała to uczucia na temat własnego wyglądu i ciała. Wbrew pozorom nie dotyczą tylko wyglądu jako takiego, ale raczej tego: jak czuję, że wyglądam, ale też jak w ogóle czuję moje ciało i jak się w nim czuję.
Badania jasno pokazują, że kultura, w której żyjemy i jej nierealistyczne ideały piękna podcinają dziewczynkom skrzydła. Ciałopozytywność to perspektywa pozytywnego podejścia do ciała. Proste i być może dlatego rewolucyjne założenie, że ciało nie musi być źródłem poczucia wstydu, kompleksów czy nieadekwatności. Ciało nie jest wrogiem, a jego głównym „zadaniem” nie jest wpisywanie się w „kanony piękna”.
Jak pielęgnować ciałopozytywność na co dzień?
1. Sprawdź jak odnosisz się do siebie
I czy komentujesz (a jeśli tak, to w jaki sposób) wygląd innych, szczególnie kobiet. A może sam/sama o sobie mówisz? „Muszę schudnąć” „Paskudnie wyglądam” itd. Twoja córka cały czas Cie obserwuje i uczy się, że np. kobiety cały czas powinny przejmować się swoją wagą, czy tym, jak prezentują się ich uda.
Przyjrzyj się temu czym jest obsesja piękna i samouprzedmiotowienie.
2. W mówieniu o ciele staraj się podkreślać, co można dzięki niemu robić i czuć
To niesamowite, że ręce i nogi się zginają i mogą poruszać w tak wielu kierunkach. Że nos może czuć miliony zapachów, a skóra – różne faktury i powierzchnie. Na codzień zapominamy o tych małych cudach, dzięki którym… możemy żyć.
3. Zachęcaj do poznawania związków ciała z emocjami
Możesz pomóc swojej córce łączyć stany emocjonalne z odczuciami w ciele. Zapytaj ją, co czuje w ciele, kiedy jest zła, smutna, szczęśliwa, przestraszona. Możesz jej opowiedzieć jak ty masz: „Kiedy jestem smutny, czuję ciężar w całym ciele” albo „Kiedy czuję złość, mam sobie bardzo dużo energii, którą potrzebuję rozładować.” (Tutaj może Wam się przydać „Twój ciałopozytywny workbook”)
4. Mów jej komplementy, ale raczej na temat tego, co robi, a nie jak wygląda
Badania pokazują, że w Polsce 57 proc. dziewcząt otrzymuje więcej komentarzy na temat wyglądu, niż tego, co robią*.
To dla nich komunikat, że ludzie najbardziej zwracają uwagę na ich aparycję. Dziewczynki przede wszystkim potrzebują wzmocnienia w rozwijaniu swoich talentów, pochwał za zdobyte osiągnięcia oraz uznania dla ich opinii i przemyśleń.
*Z raportu Dove Self-Esteem Project 2017-2018, badanie na grupie wiekowej 10-17 lat.
5. Siadajcie razem do stołu
Badania sugerują*, że wspólne posiłki sprzyjają rozwojowi pozytywnego obrazu ciała u dzieci. To ważne, żeby pokazywać córce, że jedzenie jest przyjemnością i okazją do spotkań z najbliższymi, że także przy stole, przy jedzeniu, prowadzi się zbliżające rozmowy.
* Za Virginia Ramseyer Winter, Aubrey Jones i Elizabeth O’Neill, „Eating Breakfast and Family Meals in Adolescence: The Role of Body Image”, Social Work in Public Health, 34:3, 230-238.
6. Bądźcie razem w ruchu
Zachęcaj córkę do aktywności i pomóż jej znaleźć formę ruchu, która najbardziej jej odpowiada i – to bardzo ważne – po prostu sprawia przyjemność. To mogą być wspólne tańce, jazda na rowerze czy po prostu granie w piłkę. Jeśli możecie – staracie się razem aktywnie spędzać czas: na wycieczkach, basenie, rowerze. Niech ruch będzie naturalną częścią Waszego życia.
Przeczytaj też:
Powyższy tekst to fragment PDF-a dla rodziców i opiekunów, który wysyłamy razem z „Twoim ciałopozytywnym dojrzewaniem”.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ
Dołącz
do newslettera
Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK
Śledź nas
na FB i IG
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie.
Słuchaj
podcastu
Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów
zdjęcie: Tanya Dusett on Unsplash