Obsesja piękna, to termin popularyzowany przez amerykańską psycholożkę badaczkę, dr Renee Engeln. Opisuje jedną z cech współczesnej kultury, która kładzie ogromnie silny nacisk na to, jak kobiety wyglądają, niż na to, co robią, jakie mają talenty czy jakimi są ludźmi.
Obsesja piękna to stan, w którym jednostka skupia się na swoim wyglądzie, nieustannie dąży do doskonałości i czuje się nieszczęśliwa, gdy nie osiąga swoich wymagań estetycznych. Osoby z obsesją piękna często poświęcają dużo czasu, energii i pieniędzy na dbanie o swój wygląd, a jednocześnie odczuwają silny stres i lęk związany z potencjalnymi „mankamentami” swojego ciała lub twarzy.
Obsesja piękna może prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja lub bulimia, a także do zaburzeń dysmorficznych ciała, w których osoba ma silnie zakorzenione przekonanie o defektach swojego ciała, pomimo braku dowodów na ich istnienie.
Obsesja piękna często wynika z wzorców rodzinnych, presji społecznej, kulturowych standardów piękna i mediów, które promują nierealistyczne wzorce urody. Te wszystkie czynniki bardzo silnie oddziałują na życie współczesnych dziewczynek i nastolatek.
„Dziewczynki zaczynają myśleć o idealnym wyglądzie w szokująco młodym wieku. 34% pięciolatek przynajmniej czasami świadomie ogranicza ilość spożywanego jedzenia. 28% twierdzi, że chce wyglądać jak panie w filmach i w telewizji1. A przecież to pięciolatki, na tym etapie rozwoju powinny nabierać wprawy w posługiwaniu się łyżką i widelcem, w liczeniu do dziesięciu! Te dziewczynki dopiero się uczą, jak poruszać się w świecie, ale jednocześnie już przejmują się tym, jak wygląda ich ciało, i starają się, aby było go jak najmniej. 40% dziewczynek w wieku 5−9 lat twierdzi, że chciałoby wyglądać szczuplej. 30% trzecioklasistek przyznaje, że bez przerwy martwi się, że będą grube. Nie przejmują się wagą ze względów zdrowotnych, ale przez świadomość, że w przypadku dziewczynek uroda jest ważna, a w naszej kulturze szczupła sylwetka stanowi jej istotny element.”
Renee Engeln, „Obsesja piękna”
Przeczytaj też:
CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ
Dołącz
do newslettera
Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK
Śledź nas
na FB i IG
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie.
Słuchaj
podcastu
Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów