Od mediów społecznościowych nie da się uciec. Jako dorośli możemy pomóc nastolatkom korzystać z nich w sposób, który będzie bezpieczny i wspierający. Ale najpierw sami musimy wejść w ten świat z otwartą głową, starając się zrozumieć rządzące nim prawa i rolę, jaką odgrywa w życiu współczesnych nastolatków. Bez uprzedzeń, ale za to z zaangażowaniem i ciekawością.  

Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które – mamy nadzieję – będą dla Ciebie przydatne i pomocne.

Na co warto zwrócić uwagę?

Profil od 13. roku życia

Zgodnie z regulaminami serwisów to minimalny wiek, aby założyć konto na TikToku, Instagramie czy Snapchacie.

Poznaj dane medium

Poszerzaj swoją wiedzę na temat tego, jak działają Instagram i TikTok oraz tego, jaki mają wpływ na użytkowników_użytkowniczki. Przejrzyj możliwości kontroli rodzicielskiej, ustawienia prywatności.

Więcej o TikToku przeczytasz w tym tekście na naszym blogu.

Warto skorzystać z przewodnika

internetmatters.com (to strona brytyjska – tłumaczenia są automatyczne, przez co czasami niezgrabne, ale oddają sens) i dowiedzieć się więcej o TikTokuSnapchacie i Instagramie. To bardzo ważne, żebyś rozumiał_a to, jak działa dane medium i jak nim zarządzać.

Jeśli masz chwilę przeczytaj też raport Młodzi Cyfrowi fundacji Dbam o Mój Z@sięg. To skarbnica wiedzy, która pomoże Ci zrozumieć, jak współczesne nastolatki patrzą na świat. 

Jedna z najważniejszych tez raportu, która dla nas wciąż jest bardzo poruszająca, brzmi:

To nie media cyfrowe niszczą więzi, ale osłabienie przez rodziców więzi otwiera przestrzeń na nowe, ale w istocie obce dzieciom, bycie online. Dlatego najlepszym czynnikiem chroniącym dzieci i młodzież przed e-uzależnieniem jest dobrze zbudowana relacja w domu, w szkole oraz w najbliższym otoczeniu”.

Rozmawiajcie

  • Jeśli jeszcze nie mieliście okazji – ustalcie domowe zasady ekranowe.
  • Rozmawiajcie o granicach i prywatności – co jest prywatne, tylko dla mnie, czym mogę się dzielić z najbliższymi, a czym z dalszymi znajomymi?
  • W rozmowach o mediach społecznościowych zwracaj uwagę, że po drugiej stronie awatarów są prawdziwi, żywi ludzie, którzy mają swoje uczucia, wrażliwość i potrzeby.
  • Obelgi w komentarzach mają taką samą wagę, jak te wypowiedziane w twarz. To ważne, bo czasami także dorośli używają mediów społecznościowych tak, jakby powierzone im treści „mniej się liczyły”.
  • Zastanówcie się jaki jest cel korzystania z mediów społecznościowych – czy to podtrzymywanie kontaktów ze znanymi osobami, potrzeba wyrażania siebie, może poszerzanie wiedzy o swoim hobby. 
  • Pokaż, że to od nas zależy jak wyglądają media społecznościowe – bo to my wybieramy kogo obserwujemy. 

Obraz ciała

Rozmawiajcie o tym, jak ludzie kreują swój wizerunek w mediach społecznościowych i czemu to robią.

Obejrzyj dwa świetne dokumenty o Instagramie: Targowisko próżności Arte oraz Instagram Effect BBC – mamy nadzieję, że Cię zainspirują (a nie tylko przestraszą 😉).


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *