Ogarnięcie połączenia nastolatków oraz technologii to droga pełna wyzwań i przeszkód. W końcu, jako dorośli często sami nie wiemy co robić albo nie mamy czasu (ani siły), żeby się tym tematem zajmować. Jednak czy chcemy tego czy nie badania sugerują, że zwłaszcza w czasie dni wolnych korzystanie z telefonów przez nastolatki bije nowe rekordy. W takim razie od czego zacząć?

1. Ustal podstawy

Jeśli jeszcze ich nie stworzyliście — zacznij od podstaw, czyli Domowych Zasad Ekranowych, o których więcej przeczytasz na stronie fundacji Dajemy Dzieciom Siłę — znajdziesz tam informacje o tym, jak dostosować czas spędzany przed ekranem do wieku i jak podchodzić w rodzinie do technologii na co dzień. Przeczytaj też więcej o higenie cyfrowej.

Chociaż dla wielu dorosłych jest to szczególnie trudne, to dzieci i nastolatki potrzebują też stałego monitoringu i prowadzenia w świecie technologii. Jak rekomenduje Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologów (APA) aktywność dzieci w okresie wczesnej adolescencji (ok. 10–14 lat) w mediach społecznościowych powinna być monitorowana przez dorosłych (to oznacza przeglądanie treści, ale też dyskusje i szkolenia dotyczące treści w mediach społecznościowych); autonomię można stopniowo rozszerzać w miarę dorastania i zdobywania umiejętności cyfrowych.

Rozmowy o monitorowaniu aktywności dziecka powinna być połączona z rozmową o prywatności. To znaczy wytłumacz dziecku, że masz dostęp do treści, które ogląda dla jego bezpieczeństwa. W zależności od wieku granice prywatności mogą być przesuwane i renegocjowane tak, aby obie strony czuły się z nimi komfrotowo.

2. Stwórzcie Wakacyjne Zasady Ekranowe

Jeśli dzieci spędzają czas wakacji u innych członków rodziny czy w innych domach to postaraj się porozmawiać o Waszych Domowych Zasadach Ekranowych z dorosłymi, pod których opieką będzie Twoje dziecko. Najlepiej zróbcie wspólne większe spotkanie i ustalcie Wakacyjne Zasady Ekranowe, które będą obowiązywać wszystkie osoby w tym konkretnym miejscu.

Nie chodzi o to, aby odłączyć się w 100% i zamknąć wszystkie telefony i konsole w szafie (chociaż jeżeli wszyscy się zgodzą na taki układ to super!). Ważne, żeby kreować postawę celowego korzystania z technologii, tzn. „Będę teraz grać w grę, bo mam na nią zarezerwowany czasu i tak się umówiłem z innymi”, a nie dlatego, że „strasznie mi się nudzi i nie wiem co ze sobą zrobić”.

3. Zadbaj o czas bez ekranów

Na tyle, jak dalece jesteś w stanie — zadbaj o aktywności bez technologii. Kiedy przychodzi nuda o wiele łatwiej sięgnąć po telefon czy odpalić konsolę. W sumie trudno się dziwić, że dziecko, które nie ma alternatywy, wybierze te sposoby spędzania czasu, które już zna. Sprawdź, jakie masz opcje. To mogą być letnie zajęcia organizowane przez miasto czy aktywności, które tworzysz w ramach opieki naprzemiennej z innymi rodzicami i opiekunami_kami.

Może małą rzeczą, która Was zainspiruje do czasu bez ekranów mogą być regularne wyprawy do lokalnej biblioteki w poszukiwaniu wciągających książek czy komiksów.

Tak często jak tylko możecie, sięgajcie po ruch i aktywność fizyczną oraz spędzanie czasu w naturze.

4. Sprawdź swój status

Czasami jest tak, że cała nasza uwaga tak się skupia na dziecięcym korzystaniu z technologii do tego stopnia, że zapominamy o sobie i tym, jaki dajemy przykład. Jeżeli w czasie śniadania siedzimy z nosem w telefonie albo, kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, odruchowo zaczynamy scrollować telefon, żeby się odmóżdżyć, to nie możemy po dzieciach spodziewać się innego zachowania. Zasady Ekranowe działają w dwie strony. I dobrze! Możemy się dzięki temu wiele nauczyć.

5. Edukuj się

Staraj się regularnie poszerzać swoję wiedzę na temat internetu, aplikacji społecznościowych i ich wpływu na młode mózgi. Na naszym blogu przeczytasz m.in. jak TikTok wpływa na dojrzewający mózg, a wiele przydanych informacji znajdziesz na stronach:

http://www.safeinternet.pl

http://dbamomojzasieg.pl

http://internetmatters.org


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów