Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę (i zapisać np. jako przypomnienie w telefonie – niech nas budzi codziennie jak śpiew ptaków 🎶), że bycie nastolatkiem_tką jest trudne. Bo oznacza bycie w ciągłej, niekończącej się zmianie, która obejmuje wszystkie aspekty życia.

Możesz sobie wyobrazić ten stan jako trwającą kilka lat przejażdżkę kolejką górską, która, owszem, ma spokojniejsze momenty, ale poza tym, jak śpiewała Kora: Falowanie i spadanie, falowanie i spadanie. Te góry i doliny są niezbędne, aby z dziecka mógł się uformować w miarę niezależny, mający dobry kontakt ze sobą i z innymi, młody dorosły. 

Przeczytaj, jakie obszary zmian warto mieć na horyzoncie, żeby lepiej rozumieć nastolatkę_a. 

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

1. Zmiany fizyczne, czyli wielka transformacja

Pocenie się, nowe włosy, zmieniający się głos, proporcje ciała, miesiączka, polucje – ilość fizycznych zmian związanych z dojrzewaniem może przyprawiać o zawrót głowy. Każda osoba dojrzewa inaczej, ale dla niektórych zmiany fizyczne mogą być przytłaczające i stresujące. Oprócz rzetelnej wiedzy nastolatki potrzebują morza wsparcia emocjonalnego i akceptacji. 

2. Burza w mózgu

Oprócz ciała przez wielką zmianę przechodzi nastoletni mózg, w którym dochodzi do drastycznego przycinania połączeń nerwowych. To stąd zmiany w zachowaniu, tzw. „buntowanie się”, intensywne przeżywanie emocji, ale też np. trudności w planowaniu. Więcej o tym przeczytasz w tym tekście na naszym blogu , ale także w nowej, świeżutkiej książce Anety Stępień-Proszewskiej „Jak zrozumieć nastolatka”, która właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa natuli. Polecamy ją z całego ♥️

3. Odkrywanie tego, kim się jest to zadanie na cały etat

W końcu trzeba sprawdzić, czy lubi się muzykę z lat 80., czy chce się profesjonalnie grać w gry, czy lubi się filmy Tarantino, ale też, jakie się ma wartości i poglądy. To może czasami sprawiać wrażenie, że nastolatki są jak chorągiewki na wietrze, ale one po prostu eksplorują świat. Ciekawość i potrzeba odkrywania nowości to ich naturalny stan niezbędny dla zbudowania siebie. 

Banner Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców
Banner Ciałopozytywne Dojrzewanie Dla Chłopców Mobi

4. Odkrywanie świata relacji i swojej seksualności

Nastoletność, to czas zastanawiania się nad swoimi uczuciami, potrzebami, a także tożsamością płciową i orientacją seksualną. To moment eksploracji tego, jak może wyglądać bliskość z drugim człowiekiem we wszystkich jej wymiarach. 

5. Zmieniają się interakcje ze światem

Nastolatki zauważają, że świat zaczyna traktować je inaczej. Reaguje na ich zmieniające się ciała czy pozory dorosłości i często zapomina, że ma do czynienia z wciąż kształtującą się istotą. Nastolatki mogą chcieć wyjść naprzeciw oczekiwaniom mediów społecznościowych czy presji rówieśników. Tym bardziej w tym czasie będą potrzebować wsparcia w zrozumieniu tego, co się dookoła nich dzieje. 


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *