Dla wielu rodziców, moment, w którym ich dziecko zaczyna miesiączkować, może być pełen niepewności i pytań. Jak mogę najlepiej wesprzeć moje dziecko w tej nowej fazie ich życia? Jednym z praktycznych sposobów jest zapewnienie im odpowiednich artykułów menstruacyjnych, które pomogą im czuć się pewniej i komfortowo w czasie menstruacji. Oto kilka wskazówek dotyczących artykułów menstruacyjnych dla osób, które dopiero zaczynają miesiączkować

1. Przetestujcie różne artykuły menstruacyjne

I to najlepiej na dużo wcześniej przed pierwszą miesiączką. Te „testy” to wspólne rozpakowywanie, oglądanie i w końcu nasączeni płynami. Jeśli możesz przygotuj dla Was miesiączkowe laboratorium, w którym pokażesz jak wyglądają jednorazowe podpaski i tampony, wkładki higieniczne, ale też, jeśli masz do nich dostęp, kubeczki i dyski menstruacyjne oraz bieliznę miesiączkową. To zasób doświadczenia do wykorzystania w kolejnych latach miesiączkowania. 

2. Podpaski jednorazowe: poznajcie rodzaje, rozmiary i chłonności

Najczęstszym artykułem pierwszego wyboru są podpaski. Nic dziwnego, w końcu są ogólnodostępne i stosunkowo łatwe w użyciu. 

Przede wszystkim upewnij się, że wybieracie odpowiedni rozmiar. Wiele z firm produkujących podpaski z tyłu na opakowaniach umieszcza tabele, które podpowiadają jaki rozmiar podpasek wybrać dla osób noszących np. rozmiar XS czy S, a to będzie sytuacja większości nastolatek. Podpaska zbyt duża w stosunku do wielkości bielizny i miednicy będzie po prostu niewygodna. 

Zapoznajcie się z różnymi chłonnościami podpasek i wybierajcie te, które najlepiej będą odpowiadać obfitości krwawienia. Najlepiej mieć w domu kilka rodzajów chłonności podpasek na kolejne dni miesiączki w czasie których obfitość krwawienia będzie się zmieniać. Na noc wybierajcie podpaski, które są większe i dłuższe oraz mają wysoką chłonność. 

Aby uniknąć podrażnień i uczulenia skóry nie wybierajcie podpasek zapachowych, ani tych które są obleczone tzw. szybkoschnącą „siateczką”. Ta ostatnia jest najcześciej wykonana z plastiku i nierzadko powoduje odparzenia czy podrażnienia. Zamiast niej sięgajcie po podpaski, których warstwa wierzchnia jest pokryta w 100% organiczną bawełną. Dla niektórych ważny będzie wybór tych podpasek, które nie generują niepotrzebnych śmieci. Takie jednorazowe podpaski będą oznaczone na opakowaniu jako biodegradowalne. 

Użytkowanie podpasek, chociaż pozornie mało skomplikowane, na początku wymaga przygotowania (zdarzają się historie podpasek przyklejanych np. bezpośrednio na spodnie od piżamy, albo do ciała). Przetestujcie razem jak się je zakłada i jak zdejmuje. Możecie zrobić test, ile płynu podpaska jest w stanie przyjąć zanim zacznie przeciekać. 

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

3. Bielizna menstruacyjna: nieoczywiste rozwiązanie dla pierwszych miesiączek

Z perspektywy pierwszej miesiączki oprócz podpasek warto też rozważyć bieliznę menstruacyjną. To dostępna od jakiegoś opcja, którą można już nawet znaleźć w lokalnych drogeriach. Bielizna menstruacyjna, to wielorazowe majtki, które są wyposażone w specjalny wkład, który umożliwi bezpośrednie wchłanianie wydzieliny menstruacyjnej, dzięki czemu nie jest potrzebne zakładanie podpasek czy tamponów. W czasie miesiączki używa się kilku par takich majtek (są dostępne o rożnym poziomie chłonności), a po zakończeniu okresu pierze się je w pralce (postępuje się z nimi np. jak z podpaskami wielorazowymi: odkłada do bawełnianego woreczka, w którym mogą wyschnąć, następnie można je namoczyć w zimnej wodzie, co ułatwi spranie krwi, a następnie można je wrzucać do prania z innymi rzeczami w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni). 

Ich plusem, zwłaszcza w wypadku osób, które dopiero zaczynają miesiączkować, jest łatwe użytkowanie – w końcu majtki są już dla nich znanym konceptem. Teraz muszą się tylko nauczyć, że jest to specjalny rodzaj majtek „na miesiączkę”. 

Oprócz tego bielizna menstruacyjna jest wygodna i zapewnia swobodę ruchów, która nawet podczas stosowania podpasek może być ograniczona. 

Jedynem minusem takiego rozwiązania jest początkowa kwota, którą trzeba zainwestować w zakup zestawu kilku par majtek. 

4. Dbaj o dostęp i porozmawiaj o wyrzucaniu śmieci

To ważne, aby artykuły menstruacyjne były zawsze łatwo dostępne. Dlatego zapasowe produkty możesz trzymać w umówionym miejscu w łazience, a na wyjście do szkoły szkoły razem przygotujcie kosmetyczkę z najpotrzebniseszymy artykułami menstruacyjnymi. Możesz też zadziałać, aby w szkole Twojego dziecka pojawiły się skrzyneczki z bezpłatnymi artykułami menstruacyjnymi dostarczanymi przez Różową Skrzyneczkę lub Akcję Menstruację. 

Ważne jest również przekazanie informacji na temat prawidłowego wyrzucania artykułów menstruacyjnych. To znaczy nie wrzucania ich do toalety. Zamiast tego należy je umieścić w koszu na śmieci lub w specjalnym pojemniku dedykowanym właśnie na zużyte artykuły menstruacyjne.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może mieć różne preferencje dotyczące artykułów menstruacyjnych. Dlatego ważne jest, aby słuchać ich potrzeb i respektować ich wybory. Zachęcaj do otwartej rozmowy na temat menstruacji i zapewnienia wygodnych i higienicznych warunków podczas okresu. W ten sposób pomagasz swojemu dziecku przyjąć zdrowe podejście do swojego ciała i miesiączki.


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *