Ubóstwo menstruacyjne to sytuacja, w której menstruujące dziewczęta i kobiety, osoby transpłciowe i niebinarne nie mają lub mają utrudniony dostęp do artykułów menstruacyjnych, takich jak podpaski czy tampony. Może on wynikać z braku pieniędzy, ale też ze wstydu i braku edukacji. Konsekwencje są poważne, bo oddziałują na zdrowie, możliwość uczestnictwa w życiu (praca i nauka), a także na osobistą godność danej osoby, a nawet na jej zdrowie psychiczne.

Ubóstwo menstruacyjne – przyczyny

raporcie Menstruacja (Fundacja Kulczyk, 2020) 18% respondentek zadeklarowało, że nie zawsze ma pieniądze na artykuły menstruacyjne dobrej jakości, 6% badanych w ogóle nie stać na podpaski czy tampony, 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu artykułów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków. Tak więc brak finansów jest jedną z głównych powodów ubóstwa menstruacyjnego, ale nie jedyną.

Ubóstwo menstruacyjne – wykluczenie i tabu

Drugim powodem są wstyd i tabu, które mogą utrudniać dostęp do artykułów menstrualnych. Skrępowanie otaczające miesiączkę stają na przeszkodzie, aby np. poprosić rodziców o pieniądze na podpaski czy o zakup odpowiednich artykułów menstruacyjnych (przykładowe historie znajdziesz tutaj). Co więcej, mogą utrudniać proszenie o pomoc, kiedy coś związanego z miesiączką budzi niepokój.

Ubóstwo menstruacyjne – konsekwencje

Konsekwencja ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego są poważne. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation 54% nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu miesiączki, a 21% dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku artykułów menstruacyjnych.

Ubóstwo menstruacyjne – co Ty możesz zrobić?

  • Dbaj o edukację. Rozmawiaj ze swoimi dziećmi o miesiączce, aby ją normalizować i pokazywać jako ważną, ale też naturalną część życia. Kilka podpowiedzi znajdziesz tutaj i tutaj.
  • Roztapiaj swój własny wstyd i tabu. Dzięki temu rozmawianie o miesiączce i problemach z nią związanych będzie się stawać łatwiejsze.
  • Wspieraj organizacje, które zajmują się dystrybucją darmowych artykułów menstruacyjnych w szkołach i instytucjach. W Polsce taką działalność prowadzą m.in. Różowa Skrzyneczka i Akcja Menstruacja.
  • Podpisz apel Okresowej Kolacji na rzecz dostępu do darmowych podpasek w szkołach.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *