Z pierwszą wizytą u ginekologa nie trzeba czekać aż do 18. urodzin czy rozpoczęcia aktywności seksualnej. Jak rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne powinna się odbyć się po pierwszej miesiączce, pomiędzy 12. a 15. rokiem rokiem życia. Zobacz, co warto o niej wiedzieć i gdzie szukać specjalistów.

Pierwsza miesiączka jest świetnym pretekstem, żeby po raz pierwszy odwiedzić gabinet ginekologiczny. W czasie takiej wizyty lekarka lub lekarz ocenią cykl menstruacyjny, wyjaśnią najważniejsze zagadnienia związane z cyklem i układem rozrodczym oraz zaproponują profilaktykę przeciwko wirusowi HPV (od 2021 jest refundowana przez NFZ; szczepienie jest dostępne także dla chłopców). To przede wszystkim możliwość oswojenia nowego lekarza i zbudowania z nią_nim relacji. Bez niepotrzebnego strachu, w bezpiecznej atmosferze. Wszystko po to, aby młodej pacjentce ułatwić dbanie o zdrowie w dorosłym życiu.

Pierwsza wizyta u ginekologa | moonka.pl

Przed wizytą

Wyjaśnij córce kim jest ginekolog i jaki jest cel waszej wizyty. Opowiedz, że bardzo ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie także to dotyczące narządów płciowych. Sprawdź czy córka ma jakieś pytania i obawy odnośnie wizyty.

Jak wygląda wizyta i badanie?

Podczas pierwszej wizyty lekarz/lekarka zbiera wywiad na temat miesiączki, jej obfitości i towarzyszących objawów, a także cyklu (długości, regularności), zażywanych leków oraz przebytych chorób i operacji.

Najczęściej podczas pierwszej, profilaktycznej wizyty, gdy nie ma żadnych nieprawidłowości, badanie ginekologiczne nie jest konieczne. W razie potrzeby lekarz_lekarka może wykonane badanie USG przez powłoki brzuszne, a także przeprowadzić badanie zewnętrznych narządów płciowych.

Pierwszą cytologię należy wykonać po rozpoczęciu współżycia lub po 25. roku życia.

Pierwsza wizyta u ginekologa | moonka.pl

Kogo szukać i gdzie?

To ważne, aby wybrać empatycznego_ą specjalitę_kę, który pomoże oswoić te właśnie obszar dbania o swoje zdrowie. Do pierwszej wizyty należy szukać lekarza/lekarki specjalizujących się w ginekologii dziecięcej. Większość dziewczynek czuje się bardziej komfortowo z lekarką niż lekarzem.

Niestety w Polsce dział ginekologii dziecięcej jest słabo rozwinięty i cierpi na niedobór specjalistów.

W przypadku dzieci trans i interpłciowych należy sprawdzić czy dany lekarz ma doświadczenie pracy z pacjentami_kami doświadczającymi dysforii płciowej. Tutaj warto zasięgnąć porady w takich organizacjach jak Fundacja Transfuzja i tranzycja.pl.

Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie
Twoje Ciałopozytywne Dojrzewanie Mobile

Aspekt prawny

Zgodnie z polskim prawem do przeprowadzenia badania ginekologicznego niezbędne jest wyrażenie zgody w formie pisemnej lub ustnej. Jeśli pacjentka nie skończyła jeszcze 16 lat, zgody udziela tylko opiekun prawny. Jeśli ukończyła 16. rok życia zgodę na wizytę musi wyrazić tak pacjentka, jak i jej opiekunka. wymagana jest zgodni na jest badanie jej i opiekun-ka.

Niezależnie od wieku, na kolejne wizyty, za zgodą rodzica, pacjentka może udać się sama.

Inne wskazania do wizyty

  • pojawianie się miesiączki przed 9. rokiem życia
  • brak pierwszej miesiączki do 15. roku życia
  • zaprzestanie miesiączkowania na 90 dni lub więcej
  • brak rozwoju piersi do 13. roku życia
  • nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
  • cykl krótszy niż 21 dni lub dłuższy niż 45 dni
  • infekcja i towarzyszące jej objawy takie jak swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach

CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów