15 marca 2022 odbył się webinar

“Ciałopozytywne dojrzewane” przygotowany dla nauczycieli_lek i pedagogów_żek przez moonkę przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach oraz Fundacją Ja Nauczyciel’ka.

Rozmawialiśmy o tym

  • w jaki sposób szkoła/nauczyciele mogą pomóc dojrzewającym dzieciom budować relację z ciałem opartą na szacunku i zaufaniu.
  • Jak wspierać dojrzewające dzieci w wieku 8-12 lat?
  • Jak rozwiązywać szkolne problemy związane z dojrzewaniem i cielesnością?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru.

Spotkanie prowadzili: Anna Jurek (Fundacja SPUNK) oraz Tomasz Wojtasik (psycholog, konsultant ROM-E Metis w Katowicach, koordynator Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie).

Anna Jurek – edukatorka seksualna, filozofka, Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego od 10. lat przez Fundację SPUNK, propagatorka programu Filozofowania z dziećmi autorstwa Matthew Lipmana, według którego prowadzi warsztaty z dziećmi. Na stałe współpracuje z Teatrem Powszechnym w Łodzi prowadząc warsztaty w ramach cyklu Dziecko w sytuacji. Trenerka Procesu Wspomagania Rozwoju Kompetencji Kluczowych przy Ośrodku Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych ORKE. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

W spotkaniu udział wzięli:

Małgorzata Kayser – nauczycielka i wicedyrektorka dwóch szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu i Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Cogito. Wielokrotna wychowawczyni klas.

Michał Maciejak – pedagog, wykładowca akademicki, arteterapeuta i dramaterapeuta w trakcie certyfikacji. Mówi o sobie, że bierze na warsztat problemy dojrzewania. Był zaangażowany w tworzenie metody i modelu edukacji antyprzemocowej dla chłopaków. Współpracował m.in. z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, ONZ, Caritasem, Liderami i Liderkami NGOsów przeciwdziałających przemocy z całej Europy w ramach projektu ERASMUS+, samorządami i kuratorami. Współzałożycieli i członek zarządu Fundacji Owoc Spotkania.

Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce miesiączki, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością. Publikowała w Wysokich Obcasach, Polityce, Gazecie Wyborczej, Vogue.pl. Długoletnia autorka magazynu Kosmos dla dziewczynek, w którym prowadziła rubrykę Ciało jest super. Współtwórczyni projektu moonka i autorka książek dla dzieci Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Propagatorka edukacji menstruacyjnej. W mediach społecznościowych prowadzi projekt Pani Miesiączka, o tabu miesiączkowym mówiła na TEDx Talks, autorka warsztatów dla dziennikarzy i dziennikarek na temat pisania o miesiączce.