Jak to jest być dojrzewającym chłopcem w Polsce? Jakie są największe wyzwania dorastania, skąd czerpać wiedzę, gdzie zwracać się po pomoc? Dojrzewanie chłopców to temat, który właściwie nie istnieje – ani w świadomości dorosłych, ani w przestrzeni publicznej, ani w sferze badań.
28 września odbyła się konferencja, podczas której razem z infuture.institute oraz instytutem badawczym PBS miałyśmy przyjemność przedstawić pierwszy raport o dojrzewaniu polskich chłopców. Badanie infuture.institute i fundacji moonka zostało zrealizowane po to, by od samych chłopców dowiedzieć się, jak to jest być dojrzewającym nastolatkiem w Polsce trzeciej dekady XXI wieku.
Obejrzyj nagranie webinaru towarzyszącego premierze raportu:
Raport składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opisuje wyzwania okresu dojrzewania wśród chłopców. Druga część przedstawia wyniki badania odbioru stereotypów płciowych przez chłopców. Pokazane jest oddziaływanie stereotypów na konstruowanie przez chłopców ich konceptu męskości i wchodzenia w dorosłość.
Z przeprowadzonych badań wynika, że dla 47% polskich chłopców największym wyzwaniem okresu dojrzewania jest zdrowie psychiczne.
44% z nich deklaruje, że z wyzwaniami dojrzewania radzi sobie sama.
Aż 67% mówi, że informacji o dojrzewaniu szuka w internecie.
Chłopcy mierzą się z presją w szkole, trudnościami w życiu uczuciowym i zdrowiem psychicznym. Stereotypy utrudniają im budowanie relacji przyjacielskich, a media społecznościowe wpływają na negatywne postrzeganie swojego ciała.
To tylko mały fragment wniosków, które płyną z raportu. Mamy nadzieję, że pomoże on rozpocząć dyskusję o tym jak stereotypy ograniczają chłopców i nie pozwalają być tym, kim chcą.
Raport kończy się listą rekomendacji dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, by mogli lepiej rozumieć i wspierać dorastających chłopców.
Badania i raport opracowane przez infuture.institute w partnerstwie z fundacją moonka w 2023 roku.