„Ania jest ładniejsza”, „Kasia mądrzejsza”, „Tomek ma lepszy telefon”? Słyszałaś_eś już takie zdania?

Porównywania społeczne, to nieodłączna część nie tylko szkolnego, ale życia w ogóle. Naukowcy podejrzewają, że ich podłoże jest ewolucyjne. Co więcej – mechanizm porównywania jest automatyczny. Jako istoty społeczne musimy umieć umiejscowić się w grupie, wiedzieć do czego aspirować, a do czego nie, aby pozostać w społeczności. Autorem teorii porównań społecznych jest Leon Festinger, amerykański psycholog społeczny, który stworzył ją w 1954 roku. 

Według Festingera istnieją dwa rodzaje porównań społecznych: w górę i w dół. Pierwsze sprawia, że czujemy się lepiej, mamy ochotę działać. Drugie – obniża nasz nastrój i ciągnie w dół.

Nastolatki są szczególnie podatne na porównywanie społeczne ze względu na wyjątkowy moment rozwojowy, w którym do głosu dochodzi tzw. „efekt wyimaginowanej publiczności”. To poczucie, że cały czas ktoś nas ocenia i obserwuje, nawet jeśli tak nie jest.

Być może sam_a potrafisz sobie przypomnieć takie odczucia z czasów, kiedy to Ty byłaś_eś nastolatkiem_ą. To pomocne, bo pozwoli Ci przywołać sobie emocje, które są przypomnieniem tego, jak trudny jest ten proces

Porównywanie się jest wpisane w nastoletni, rozwijający się mózg i proces odnajdowania się świecie: budowania jednocześnie swojej tożsamości i przynależności.

Jednak w dobie mediów społecznościowych i Internetu współczesne nastolatki porównują się nie tylko z koleżankami i kolegami z klasy, ale z całym światem. Dlatego ważne jest, aby wspierać nawet drobne działania, które pomogą przekierować uwagę w chwili przytłoczenia. 

Ćwiczenie: S T O P K L A T K A 


W sytuacji, w której porównywanie się z innymi stanie się przytłaczające postaraj się ćwiczyć przekierowywanie uwagi. Najlepiej na to w czym Ty czy Twoje dziecko jesteście dobre_dobrzy.

Zróbcie listę Waszych talentów / umiejętności / pasji, uzupełniajcie ją, przerabiajcie. Możecie powiesić ją w dobrze widocznym miejscu, np. na lodówce. Jeśli nie wiecie, gdzie zacząć – skorzystajcie z naszej listy. 

Ćwiczenie pochodzi z „Twojego ciałopozytywnego workbooka”


CHCESZ WIEDZIEĆ WIECEJ

Dołącz
do newslettera

Zapisz się do moonkowego newslettera i otrzymuj regularną dawkę wiedzy (nie spamujemy)
KLIK

Śledź nas
na FB i IG

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie

17
Słuchaj
podcastu

Słuchaj nas na: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast
Oswajamy dojrzewanie – podcast dla rodziców i opiekunów