Szukaj

W co trzecim domu w Polsce nie przygotowuje się dziewczynek na nadejście pierwszej miesiączki.

Moonka, 18.12.2020
W co trzecim domu w Polsce nie przygotowuje się dziewczynek na nadejście pierwszej miesiączki.

Niektóre dziewczynki zaczynają dojrzewać już w wieku 8 lat. Przed nimi kilkuletni proces zmian zachodzących w ciele oraz w psychice. Z dziecka, które w pełni akceptowało, to jak wygląda, wyrasta dziewczynka, zagubiona między społecznymi oczekiwania, a swoimi potrzebami.

Dlaczego tak się dzieje? Brakuje rzetelnej i łatwo dostępnej wiedzy o fizjologicznych procesach dojrzewania. Część z nich, np. pierwsza miesiączka nadal pozostaje w strefie tabu. Zdarza się, że rodzice utożsamiają rozmowy o dojrzewaniu z tematem pierwszego współżycia i gotowości seksualnej. A takie obszary wciąż krępują, dlatego odkłada się je na “później”, “przyjdzie na to czas”, “jeszcze nie teraz”. Tegoroczny Raport Fundacji Kulczyk pokazuje, że 35% dziewczynek rozmawia z opiekunami o miesiączce, potem jak ją dostanie. To znaczy, że więcej niż co trzecia badana dziewczynka nie została przygotowana na pierwsze krwawienie.


Sama wiedza nie wystarczy!  

Potrzebne jest wsparcie ze strony rodzica lub opiekuna. Zbudowanie bliskiej i prawdziwej relacji daje dziewczynce poczucie bezpieczeństwa oraz akceptacji, że wszystko, co dzieje się w jej ciele jest naturalne i dobre. Używajmy języka szacunku i czułości do ciała. Skupmy się na jego funkcjonalności (co dzięki niemu możemy zrobić), a nie jak wygląda (lub, gorzej, jak powinno wyglądać). Uczmy siebie i córki skupienia uwagi na tym, co nasze ciało do nas mówią - jakie są w nich emocje i jakie potrzeby. Dzielmy się tym z dojrzewającą córką, rozmawiajmy o tym.

Trwa zbiórka społeczna na wspieram.to/moonka na wydanie pierwszego polskiego przewodnika po dojrzewaniu dla dziewczynek. Książki, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Napisana z szacunkiem i czułością do dziewczynek. To rzetelna wiedza podana dostępnym językiem oraz przepięknie zilustrowana. Autorką tekstu jest Barbara Pietruszczak, a ilustracji Anna Rudak. 

Autorka:

Katarzyna Jabłońska Kuśmierek



Inne artykuły

Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy. Od wrażliwości dziewczynki, tego na ile miesiączka jest w domu...

Przeczytaj więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce?

Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce?

Pytania dzieci to najlepsi przewodnicy. Jeśli syn czy córka pyta czemu mama dzisiaj gorzej się czuje...

Przeczytaj więcej
Jak zmienić język na #miesiączkopozytywny?

Jak zmienić język na #miesiączkopozytywny?

„Weź tabletkę i nie rób cyrku”. „Nie może cię aż tak boleć”. „Nie przesadzaj”. To jak mówimy innym...

Przeczytaj więcej

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj