Szukaj

Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Moonka, 26.04.2021
Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy. Od wrażliwości dziewczynki, tego na ile miesiączka jest w domu czymś oswojonym, a może przede wszystkim: od gotowości rodziców.

Dlatego warto ten temat poruszyć odpowiednio wcześniej, na przykład podczas wspólnej lektury „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” albo gry w moonka: Dorastanie.

Dobrym pretekstem jest po prostu opowiedzenie, że w niektórych domach pierwsza miesiączka jest czymś, co się świętuje czy w jakiś drobny sposób akcentuje. I, że - jeżeli chce - to też możecie coś takiego zaplanować.

Ważne: świętowanie miesiączki nie jest żadnym obowiązkiem czy nową modą, która należy wdrażać w życie. Jest możliwością.

Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w podróży dojrzewania. Wielu dziewczynkom w tym okresie towarzyszy lęk, czują też, że przez miesiączkę muszą przechodzić same, pozbawione wsparcia najbliższych. W tym kontekście drobne gesty honorujące zachodzące w niej zmiany, mogą nieść otuchę i mówić same przez siebie, że bliscy są obok. I że ten czas jest dla nich ważny i znaczący. Moc symbolu ma wielkie znaczenie.

Jeśli jednak miesiączka do tej pory była w domu tematem tabu, a rodzicie sami nie mówią o niej swobodnie, to takie miesiączkowe świętowanie może być bardzo nienaturalne. Pomimo najlepszych chęci milczące skrępowanie zawsze wisi w powietrzu. W PDF dołączonym do „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” rodzice znajdą podpowiedzi jak oswoić miesiączkę i powoli pomóc sobie przełamać związany z nią wstyd. To dobry początek, niezależnie od tego, czy chcemy świętować miesiączkę czy nie. Zbudowanie w sobie miesiączkopozytywnej postawy, niezależnie od wieku, zawsze jest możliwe. Wymaga jedynie (ale też aż) odwagi i zaufania. Z dodatkowych lektur polecamy „7 sposobów na bolesne miesiączki” Natalii Miłuńskiej i Vocki Ilnickiej. To mała książeczka, która może może pomóc dorosłym odczarować miesiączkę.

Jeśli świętować, to jak?

Dostosowując działania do wrażliwości dziewczynki i jej potrzeb (i możliwości dorosłych). Dla jednej wspaniałym świętowaniem będzie drobny prezent, kwiaty i (trochę) uroczysta kolacja, a dla innej wspólne siedzenie pod kocykiem i zamówienie ulubionej pizzy. Możecie się umówić na wspólne spotkanie z najbliższymi dla niej kobietami, które są gotowe wziąć udział w takiej uroczystości. Jej forma - w pełni zależy od najbliższych i ich otwartości. Jeśli interesuje Cię ten temat - poczytaj więcej o tradycji Czerwonych Namiotów.

Może się zdarzyć tak, że na świętowanie najzwyczajniej w świecie trzeba będzie poczekać i najpierw dać dziewczynce przestrzeń: na intymność i odpoczynek, jeśli go potrzebuje. Dać jej czas na oswojenie się z tym zupełnie nowym doświadczeniem, a potem wrócić do tematu.

To nie forma jest najważniejsza

W czasie pierwszej miesiączki (i kolejnych) najważniejsze jest, żeby dziewczynka czuła, że ma wsparcie w bliskich. Warto ją dopytywać jak się czuje, czy czegoś potrzebuje. Upewnić się, że wie, jak używać podpasek i jak je zmieniać. Uspokajać i koić jeśli denerwuje się krwawieniem czy plamami. Bycie i uważność na nią są bezcenne. 

Inne artykuły

Ciało to jest twój dom. To jesteś ty. Jeśli walczysz ze sobą w swoim domu, to masz wojnę domową.

Ciało to jest twój dom. To jesteś ty. Jeśli walczysz ze sobą w swoim domu, to masz wojnę domową.

Po co chłopcom ciałopozytywność? Jak pomóc im wrócić z głowy do ciała? - Barbara Pietruszczak rozmawia...

Przeczytaj więcej
„Za gruba”, „Za brzydka”, „Za chuda”. Co myślą o sobie dziewczynki w Polsce?

„Za gruba”, „Za brzydka”, „Za chuda”. Co myślą o sobie dziewczynki w Polsce?

„Za gruba”, „Zbyt brzydka”, „Chyba nie pasuję” - w okresie dorastania samoocena dziewczynek w Polsce...

Przeczytaj więcej
Po co chłopcom ciałopozytywność?

Po co chłopcom ciałopozytywność?

Ciałopozytywność najczęściej funkcjonuje w kontekście kobiet i dziewczynek. To one szczególnie silnie...

Przeczytaj więcej

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj