Szukaj

Czy jestem piękna?

Moonka, 18.12.2020
Czy jestem piękna?

Ponad połowa dziewcząt w wieku 10-17 lat uważa, że „w dzisiejszym społeczeństwie kluczowe jest spełnienie pewnych standardów urody”. Wygląd dziewczynek poddawany jest ciągłej ocenie przez nie same i przez otoczenie. Nie pozostaje to bez wpływu na ich dorosłe życie.

U wielu dziewczynek proces dojrzewania zaczyna się koło ósmego roku życia i trwa przez kilka lat. Zmieniają się ich ciała. Pojawia się pierwsza miesiączka. Zmiany te są często komentowane i oceniane zarówno przez rówieśników jak i dorosłych.

Dziewczynki bardzo szybko tracą poczucie zaufania do swojego ciała, a wraz z nim poczucie pewności siebie. Ponad połowa z nich uważa, że otrzymuje więcej komplementów na temat tego, jak wyglądają, niż na temat ich wysiłków, dokonań i zasług.

Budowanie tożsamości poprzez konsumpcję mediów społecznościowych nie pomaga. Według raportu NASK “Nastolatki 3.0” 83% dziewcząt deklaruje użytkowanie Instagrama, a najczęściej publikowanymi przez nie treściami są zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem (73% dziewcząt wskazało na tą odpowiedź). Dla porównania z Instagrama korzysta nieco ponad połowa chłopców. Tylko 44% chłopców zgadza się ze stwierdzeniem, że najczęściej publikuje w swoich kanałach społecznościowych zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem.

Raport Dove (Self-Esteem Project 2017-2018) ukazuje wyraźną, silną zależność między oceną własnego wyglądu, a ogólną pewnością siebie. Z badania przeprowadzonego w Polsce wynika, że kiedy dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele:

  • 8 na 10 nie angażuje się społecznie
  • 8 na 10 cierpi na zaburzenia odżywiania lub w inny sposób naraża swoje zdrowie
  • 9 na 10 nie będzie asertywnych i nie będzie umiało obronić swoich decyzji.


Pozytywny obraz własnego ciała to zasób, który pozwala dziewczynkom realizować swój potencjał, ale też dbać o siebie i swoje granice. Bardzo ważne jest, żeby dziewczynki przechodziły przez okres dojrzewania z przeświadczeniem, że ciało jest ich domem i nie definiuje ich jako osoby. Trwa zbiórka społeczna na wydanie pierwszego polskiego ciałopozytywnego przedwodnika po dojrzewaniu dla dziewczynek: wspieram.to/moonka (https://wspieram.to/moonka

Autorka:

Ewa Pietruszczak

Inne artykuły

Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Czy świętować pierwszą miesiączkę?

Najprostsza odpowiedź brzmi: to zależy. Od wrażliwości dziewczynki, tego na ile miesiączka jest w domu...

Przeczytaj więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce?

Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce?

Pytania dzieci to najlepsi przewodnicy. Jeśli syn czy córka pyta czemu mama dzisiaj gorzej się czuje...

Przeczytaj więcej
Jak zmienić język na #miesiączkopozytywny?

Jak zmienić język na #miesiączkopozytywny?

„Weź tabletkę i nie rób cyrku”. „Nie może cię aż tak boleć”. „Nie przesadzaj”. To jak mówimy innym...

Przeczytaj więcej

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj