Szukaj

Czy jestem piękna?

Moonka, 01.03.2021
Czy jestem piękna?


Ponad połowa dziewcząt w wieku 10-17 lat uważa, że „w dzisiejszym społeczeństwie kluczowe jest spełnienie pewnych standardów urody”. Wygląd dziewczynek poddawany jest ciągłej ocenie przez nie same i przez otoczenie. Nie pozostaje to bez wpływu na ich dorosłe życie.


U wielu dziewczynek proces dojrzewania zaczyna się koło ósmego roku życia i trwa przez kilka lat. Zmieniają się ich ciała. Pojawia się pierwsza miesiączka. Zmiany te są często komentowane i oceniane zarówno przez rówieśników jak i dorosłych.


Dziewczynki bardzo szybko tracą poczucie zaufania do swojego ciała, a wraz z nim poczucie pewności siebie. Ponad połowa z nich uważa, że otrzymuje więcej komplementów na temat tego, jak wyglądają, niż na temat ich wysiłków, dokonań i zasług.


Budowanie tożsamości poprzez konsumpcję mediów społecznościowych nie pomaga. Według raportu NASK “Nastolatki 3.0” 83% dziewcząt deklaruje użytkowanie Instagrama, a najczęściej publikowanymi przez nie treściami są zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem (73% dziewcząt wskazało na tą odpowiedź). 

Dla porównania z Instagrama korzysta nieco ponad połowa chłopców. Tylko 44% chłopców zgadza się ze stwierdzeniem, że najczęściej publikuje w swoich kanałach społecznościowych zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem.


Raport Dove (Self-Esteem Project 2017-2018) ukazuje wyraźną, silną zależność między oceną własnego wyglądu, a ogólną pewnością siebie. Z badania przeprowadzonego w Polsce wynika, że kiedy dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele:

  • 8 na 10 nie angażuje się społecznie
  • 8 na 10 cierpi na zaburzenia odżywiania lub w inny sposób naraża swoje zdrowie
  • 9 na 10 nie będzie asertywnych i nie będzie umiało obronić swoich decyzji.


Pozytywny obraz własnego ciała to zasób, który pozwala dziewczynkom realizować swój potencjał, ale też dbać o siebie i swoje granice. Bardzo ważne jest, żeby dziewczynki przechodziły przez okres dojrzewania z przeświadczeniem, że ciało jest ich domem i nie definiuje ich jako osoby.

Inne artykuły

Ciało to jest twój dom. To jesteś ty. Jeśli walczysz ze sobą w swoim domu, to masz wojnę domową.

Ciało to jest twój dom. To jesteś ty. Jeśli walczysz ze sobą w swoim domu, to masz wojnę domową.

Po co chłopcom ciałopozytywność? Jak pomóc im wrócić z głowy do ciała? - Barbara Pietruszczak rozmawia...

Przeczytaj więcej
„Za gruba”, „Za brzydka”, „Za chuda”. Co myślą o sobie dziewczynki w Polsce?

„Za gruba”, „Za brzydka”, „Za chuda”. Co myślą o sobie dziewczynki w Polsce?

„Za gruba”, „Zbyt brzydka”, „Chyba nie pasuję” - w okresie dorastania samoocena dziewczynek w Polsce...

Przeczytaj więcej
Po co chłopcom ciałopozytywność?

Po co chłopcom ciałopozytywność?

Ciałopozytywność najczęściej funkcjonuje w kontekście kobiet i dziewczynek. To one szczególnie silnie...

Przeczytaj więcej

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj